Dogwood. An attractive shrub grown for its variegated foliage and rich red bark in the winter. Max Height 1.4m. Max Spread 1m. Flowers May to June. Fruits August to October. Full sun/partial shade. Hardy. Water thoroughly before planting.
Cornus alba ‘Variegata’
An attractive shrub grown for its variegated foliage and rich red bark in the winter
Category: Shrubs
Additional information
| Generic | Cornus |
|---|---|
| Species | alba |
| Varietry | 'Variegata' |
| Common Name | Dogwood |
| Flower Colour | white |
| Soil | Fertile |
| Aspect | Full sun/partial shade |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 1.4m |
| Family | Cornaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | May, June |
| Colour Fruit | white, blue |
| Fruits When | August, October |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Hardy |
| Planting | Water thoroughly before planting |
| Care | Keep moist in first year |
| Border | Border, Winter attributes |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back to 2.5cm of last years growth |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Honey fungus |
| Maintenance | Keep free from weeds, Mulch, Feed |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abelia floribunda
An arching evergreen shrub with pendent tubular cerise flowers.
Abelia x grandiflora ‘Francis Mason’
A semi-evergreen shrub with yellow foliage marked with dark green. Flowers white with a pink tinge.
Abutilon megapotamicum ‘Variegatum’
A semi-evergreen shrub with arching stems of mottled yellow leaves. Pendent bell-shaped flowers of red and yellow.
Abutilon ‘Cannington Carol’ (v)
Beautiful red or orange bell shaped flowers look stunning against the variegated foliage.
Abutilon vitifolium var. album
A large deciduous shrub with grey-felted stems. Grey-hairy leaves, white saucer shaped flowers on long stalks.
Abutilon ‘Cannington Peter’ (v)
Very dark red bell shaped flowers look stunning against the variegated foliage
Abutilon pictum ‘Thompsonii’ (v)
Beautiful orange flushed with salmon-pink bell shaped flowers with showy yellow mottled variegated foliage
Abutilon vitifolium ‘Veronica Tennant’
A large deciduous shrub with grey-felted shoots. Grey-hairy leaves, mauve saucer shaped flowers on long stalks.
