Christmas Begonia. A beautiful showy free flowering houseplant producing panicles of coral pink flowers. Max Height 45cm. Max Spread 25cm. Flowers November to February. Bright room with some direct sunlight. Min temp 65°F / 17°C.
Begonia cheimantha ‘Love Me’
A beautiful showy free flowering houseplant producing panicles of coral pink flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Begonia |
|---|---|
| Species | cheimantha |
| Varietry | 'Love Me' |
| Common Name | Christmas Begonia |
| Flower Colour | pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 45cm |
| Family | Begoniaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | November, February |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 65°F / 17°C |
| Planting | |
| Care | Dead head regularly, Keep permanently moist |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Botrytis, Powdery mildew, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Discard after flowering |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
