Cyclamen. A very beautiful houseplant with heart shaped leaves and large shuttlecock-like flowers. Max Height 30cm. Max Spread 25cm. Flowers September to January. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cyclamen persicum Firmament Series
A very beautiful houseplant with heart shaped leaves and large shuttlecock-like flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cyclamen |
|---|---|
| Species | persicum |
| Varietry | Firmament Series |
| Common Name | Cyclamen |
| Flower Colour | white, red, pink, lavender |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 30cm |
| Family | Primulaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | September, January |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep dry when summer dormant, Water with tepid water, Water with rain water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Botrytis, Red spider mite |
| Maintenance | Dead heading |
| Propagation | Seed |
Related products
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
