Japanese Holly Fern. A very beautiful fern with spreading glossy fronds and deeply cut holly-like ‘leaflets’. Max Height 60cm. Max Spread 90cm. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cyrtomium falcatum ‘Rochfordianum’
A very beautiful fern with spreading glossy fronds and deeply cut holly-like ‘leaflets’
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cyrtomium |
|---|---|
| Species | falcatum |
| Varietry | 'Rochfordianum' |
| Common Name | Japanese Holly Fern |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 60cm |
| Family | Dryopteridaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Keep permanently moist |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Remove any dead or diseased wood |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale |
| Maintenance | Give a quarter strength foliar feed in the growing season, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
