A pretty flowering plant with intricately patterned fringed flowers. Best kept cool. Max Height 15cm. Max Spread 10cm. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Dianthus chinensis ‘Baby Doll
A pretty flowering plant with intricately patterned fringed flowers. Best kept cool
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Dianthus |
|---|---|
| Species | chinensis |
| Varietry | 'Baby Doll |
| Common Name | |
| Flower Colour | white, red, pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 15cm |
| Family | Caryophyllaceae |
| Spread | 10cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Rusts, Slugs and snails, Aphids |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
