An attractive succulent producing a rosette of long, wavy margined greyish green leaves flushed reddish brown on a fleshy stem. Max Height 30cm. Max Spread 15cm. Flowers August to October. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Echeveria gibbiflora
An attractive succulent producing a rosette of long, wavy margined greyish green leaves flushed reddish brown on a fleshy stem
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Echeveria |
|---|---|
| Species | gibbiflora |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 30cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 15cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, brown |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids, Vine weevils |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Place outdoors in the summer |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
