A pretty succulent with hairy soft green leaves margined red and urn shaped red flowers with an orange tip. Max Height 25cm. Max Spread 25cm. Flowers April to May. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Echeveria harmsii
A pretty succulent with hairy soft green leaves margined red and urn shaped red flowers with an orange tip
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Echeveria |
|---|---|
| Species | harmsii |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | red, orange |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 25cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red |
| Flowers From | April, May |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids, Vine weevils |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Place outdoors in the summer |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
