Century Plant. An impressive succulent with spiny lance shaped variegated leaves with large panicles of flowers on tall stems. Max Height 1.6m. Max Spread 2m. Flowers June to July. Full sun. Min temp 40°F / 5°C.
Agave americana ‘Marginata’
An impressive succulent with spiny lance shaped variegated leaves with large panicles of flowers on tall stems
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Agave |
|---|---|
| Species | americana |
| Varietry | 'Marginata' |
| Common Name | Century Plant |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.6m |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, grey, yellow |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 40°F / 5°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Keep dry when dormant, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
