Barbeton Daisy. A very pretty flowering houseplant with large daisy-like flowers in a wide range of stunning colours. Max Height 20cm. Max Spread 30cm. Flowers May to August. Bright room with some direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Gerbera jamesonii
A very pretty flowering houseplant with large daisy-like flowers in a wide range of stunning colours
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Gerbera |
|---|---|
| Species | jamesonii |
| Varietry | |
| Common Name | Barbeton Daisy |
| Flower Colour | mixed colours |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 20cm |
| Family | Asteraceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water with tepid water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Whiteflies, Leaf miners |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
