Hibotan Cactus. A flat topped bright red stemmed cactus that due to the lack of chlorophyll only survives if grafted onto a stronger variety. Max Height 12cm. Max Spread 5cm. Flowers May to June. Full sun and Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Gymnocalycium mihanovichii ‘Red Head’
A flat topped bright red stemmed cactus that due to the lack of chlorophyll only survives if grafted onto a stronger variety.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Gymnocalycium |
|---|---|
| Species | mihanovichii |
| Varietry | 'Red Head' |
| Common Name | Hibotan Cactus |
| Flower Colour | pink |
| Soil | |
| Aspect | Full sun, Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 12cm |
| Family | Cactaceae |
| Spread | 5cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Broadly columnar |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red |
| Flowers From | May, June |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Water with tepid water, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Slugs and snails |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
