Pearl Plant. A distinctive succulent with triangular purplish green leaves with warty white markings giving a pearly appearance. Max Height 12cm. Max Spread 40cm. Flowers June to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Haworthia pumila
A distinctive succulent with triangular purplish green leaves with warty white markings giving a pearly appearance
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Haworthia |
|---|---|
| Species | pumila |
| Varietry | |
| Common Name | Pearl Plant |
| Flower Colour | brown, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 12cm |
| Family | Aloeaceae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season, Keep dry when dormant |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
