Heliotrope. An easy to grow houseplant with strongly fragrant heads of tiny deep purple flowers. Max Height 45cm. Max Spread 45cm. Flowers May to August. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Heliotropium arborescens ‘Chatsworth’
An easy to grow houseplant with strongly fragrant heads of tiny deep purple flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Heliotropium |
|---|---|
| Species | arborescens |
| Varietry | 'Chatsworth' |
| Common Name | Heliotrope |
| Flower Colour | purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 45cm |
| Family | Boraginaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Whiteflies |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
