Weeping Chinese Lantern. Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves. Max Height 1.5m. Max Spread 1m. Flowers April to October. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Abutilon |
|---|---|
| Species | megapotamicum |
| Varietry | |
| Common Name | Weeping Chinese Lantern |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.5m |
| Family | Malvaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season, Mist regularly |
| Border | Conservatory plant, Houseplant, Hanging baskets |
| Toxicity | |
| Pruning | Remove dead flower heads and 1/3 of old wood |
| Pruning Time | Mid spring |
| Pests and diseases | Whiteflies, Red spider mite, Scale, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
