Common Jasmine. A beautiful flowering houseplant with salverform very fragrant white flowers. Max Height 3m. Max Spread 1m. Flowers June to September. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Jasminum officinale
A beautiful flowering houseplant with salverform very fragrant white flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Jasminum |
|---|---|
| Species | officinale |
| Varietry | |
| Common Name | Common Jasmine |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Semi-evergreen |
| Height | 3m |
| Family | Oleaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | Fast |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Thin out overgrown plants, Cut back flowered shoots to encourage new growth |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Aphids, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
