Swiss Cheese Plant. An imposing foliage plant with very large glossy green leaves which are perforated with elliptical or oblong holes. Max Height 4m. Max Spread 1.8m. Flowers May to July. Fruits August to September. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C. Harmful if eaten/skin and eye irritant.
Monstera deliciosa
An imposing foliage plant with very large glossy green leaves which are perforated with elliptical or oblong holes
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Monstera |
|---|---|
| Species | deliciosa |
| Varietry | |
| Common Name | Swiss Cheese Plant |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 4m |
| Family | Araceae |
| Spread | 1.8m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, July |
| Colour Fruit | cream |
| Fruits When | August, September |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Allow compost to dry out between waterings |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | Thin out overgrown plants, Only prune if required to keep shape |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings, Layering |
Related products
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
