Cineraria. A very free flowering houseplant which will provide attractive daisy-like blooms for up to eight weeks. Keep cool. Max Height 25cm. Max Spread 25cm. Flowers February to March. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Pericallis hybrida ‘Spring Glory’
A very free flowering houseplant which will provide attractive daisy-like blooms for up to eight weeks. Keep cool
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Pericallis |
|---|---|
| Species | hybrida |
| Varietry | 'Spring Glory' |
| Common Name | Cineraria |
| Flower Colour | mixed colours |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 25cm |
| Family | Asteraceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | February, March |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Dead head regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water with tepid water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite, Whiteflies, Leaf miners |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
