Christmas Tree, Norway Spruce. A conical conifer with needle-like, dark green leaves, produces deep green cones, turning brown. Hardy. Back-fill with soil mixed with peat substitute and a suitable fertiliser.
Picea abies 140-160cm
A conical conifer with needle-like, dark green leaves, produces deep green cones, turning brown.
Category: Conifers
Additional information
| Generic | Picea |
|---|---|
| Species | abies |
| Varietry | 140-160cm |
| Common Name | Christmas Tree, Norway Spruce |
| Flower Colour | |
| Soil | Fertile |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20m, 40m |
| Family | Pinaceae |
| Spread | 6m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Conical |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Hardy |
| Planting | Back-fill with soil mixed with peat substitute and a suitable fertiliser |
| Care | Keep moist in first year |
| Border | Woodland |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | |
| Propagation |
Related products
Abies concolor ‘Compacta’
A slow growing columnar tree with grey foliage.
Abies grandis
A very fast-growing tree with soft, shiny, dark green leaves whitish on the reverse. Cones long green, ripening to brown. A very fast-growing tree with soft, shiny, dark green leaves, with whitish green underneath. Cones cylindrical, green ripening to brown.
Cedrus deodara ‘Karl Fuchs’
A beautiful large tree with excellent blue foliage.
Abies koreana ‘Flava’
A pretty dwarf conifer with pale green foliage in the summer turning yellow in the winter. Attractive purplish cones.
Abies koreana
A small tree with shiny, dark green leaves, silver beneath. Cones cylindrical, violet-blue. .A very fast-growing tree with soft, shiny, dark green leaves, with whitish green underneath. Cones cylindrical, green ripening to brown.
Abies pinsapo ‘Glauca’
An excellent species for growing on chalk. Striking blue grey foliage. Brown cones
Abies procera ‘Glauca Prostrata’
A beautiful conifer with spreading glaucous blue foliage. Attractive cylindrical cones
Abies balsamea ‘Nana’
A slow growing evergreen conifer with some silvering underneath the short leaves.
