Cape Leadwort. A beautiful flowering plant with clusters of soft blue salverform flowers. Max Height 1.8m. Max Spread 90cm. Flowers July to October. Bright room with some direct sunlight. Min temp 40°F / 5°C.
Plumbago auriculata
A beautiful flowering plant with clusters of soft blue salverform flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Plumbago |
|---|---|
| Species | auriculata |
| Varietry | |
| Common Name | Cape Leadwort |
| Flower Colour | blue |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.8m |
| Family | Plumbaginaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Sprawling, Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 40°F / 5°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back to 1/3 of size to an outward facing bud |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Red spider mite, Whiteflies, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
