A very pretty houseplant with yellowish green lacy foliage. Max Height 15cm. Max Spread 30cm. Partial shade. Min temp 55°F / 12°C.
Selaginella pallescens
A very pretty houseplant with yellowish green lacy foliage
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Selaginella |
|---|---|
| Species | pallescens |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Partial shade |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Selaginellaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Low spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water with rain water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
