Beautiful funnel shaped red throated yellow flowers. Max Height 15cm. Max Spread 8cm. Flowers July to September. Full sun and Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Additional information
| Generic | Thelocactus |
|---|---|
| Species | setispinus |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | red, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Full sun, Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Cactaceae |
| Spread | 8cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Columnar |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Water with tepid water, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Slugs and snails |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
