Umberella Plant. An easy to grow interesting foliage plant with grass-like variegated leaves arranged on stiff stems forming an umbrella shape. Max Height 60cm. Max Spread 40cm. Flowers July to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cyperus alternifolius ‘Variegatus’
An easy to grow interesting foliage plant with grass-like variegated leaves arranged on stiff stems forming an umbrella shape
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cyperus |
|---|---|
| Species | alternifolius |
| Varietry | 'Variegatus' |
| Common Name | Umberella Plant |
| Flower Colour | brown |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 60cm |
| Family | Cyperaceae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | July, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Remove any dead or diseased wood |
| Pruning Time | Late Summer |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Divide every 3 years, Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
