Devil’s Ivy. An easy to grow foliage plant with attractive heart shaped glossy foliage. Max Height 1.8m. Max Spread 50cm. Flowers July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C. Harmful if eaten/skin and eye irritant.
Epipremnum (Scindapsis) aureum ‘Tricolor’
An easy to grow foliage plant with attractive heart shaped glossy foliage
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Epipremnum (Scindapsis) |
|---|---|
| Species | aureum |
| Varietry | 'Tricolor' |
| Common Name | Devil's Ivy |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.8m |
| Family | Araceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing/climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, cream, yellow |
| Flowers From | July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Allow compost to dry out between waterings |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
