Devil’s Ivy. An easy to grow foliage plant with attractive heart shaped glossy yellow foliage blotched green. Max Height 1.5m. Max Spread 45cm. Flowers July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C. Harmful if eaten/skin and eye irritant.
Epipremnum (Scindapsus) aureum ‘Golden Queen’
An easy to grow foliage plant with attractive heart shaped glossy yellow foliage blotched green
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Epipremnum (Scindapsus) |
|---|---|
| Species | aureum |
| Varietry | 'Golden Queen' |
| Common Name | Devil's Ivy |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.5m |
| Family | Araceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing/climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, yellow |
| Flowers From | July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Allow compost to dry out between waterings |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
