A very handsome foliage plant with long very narrow glossy green leaves. Max Height 3m. Max Spread 1.4m. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Ficus ‘Ali’
A very handsome foliage plant with long very narrow glossy green leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Ficus |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Ali' |
| Common Name | |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 3m |
| Family | Moraceae |
| Spread | 1.4m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Only prune if required to keep shape |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Layering, Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
