An unusual flowering houseplant with heads of coral red long lasting blooms. Max Height 50cm. Max Spread 25cm. Flowers June to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Jatropha podagrica
An unusual flowering houseplant with heads of coral red long lasting blooms
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Jatropha |
|---|---|
| Species | podagrica |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 50cm |
| Family | Euphorbiaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
