Candle Plant. An excellent trailing plant with bronze green leaves and attractive paler veins. pretty pale blue flowers bourne in succession. Max Height 20cm. Max Spread 1m. Flowers April to August. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Plectranthus oertendablii
An excellent trailing plant with bronze green leaves and attractive paler veins. pretty pale blue flowers bourne in succession
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Plectranthus |
|---|---|
| Species | oertendablii |
| Varietry | |
| Common Name | Candle Plant |
| Flower Colour | blue |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Labiatae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
