An attractive foliage plant with rich purple and green leaves. Max Height 90cm. Max Spread 40cm. Flowers May to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Pseuderanthemum atropurpureum
An attractive foliage plant with rich purple and green leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Pseuderanthemum |
|---|---|
| Species | atropurpureum |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | white, purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Acanthaceae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, purple |
| Flowers From | May, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
