A beautiful foliage plant with slender stems and lustrous deep green pinnate leaves with yellow variegated lobes. Max Height 50cm. Max Spread 50cm. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Rhapis excelsa ‘Zuikonishiki
A beautiful foliage plant with slender stems and lustrous deep green pinnate leaves with yellow variegated lobes
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Rhapis |
|---|---|
| Species | excelsa |
| Varietry | 'Zuikonishiki |
| Common Name | |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 50cm |
| Family | Arecaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, yellow |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Seed, Division |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
