Birds Nest. An excellent foliage plant with dwarf rosettes of stiff leaves with darker green bands tolerant of a wide range of conditions. Max Height 15cm. Max Spread 20cm. Flowers March to May. Min temp 50°F / 10°C.
Sansevieria trifasciata ‘Hahnii’
An excellent foliage plant with dwarf rosettes of stiff leaves with darker green bands tolerant of a wide range of conditions
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Sansevieria |
|---|---|
| Species | trifasciata |
| Varietry | 'Hahnii' |
| Common Name | Birds Nest |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Dwarf, Rosette-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | March, May |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Vine weevils |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
