Dogwood. An rare and attractive shrub grown for its rich purple foliage and red bark in the winter. Max Height 1.4m. Max Spread 1m. Flowers May to June. Fruits August to October. Full sun/partial shade. Hardy. Water thoroughly before planting.
Cornus hessei
An rare and attractive shrub grown for its rich purple foliage and red bark in the winter
Category: Shrubs
Additional information
| Generic | Cornus |
|---|---|
| Species | hessei |
| Varietry | |
| Common Name | Dogwood |
| Flower Colour | white |
| Soil | Fertile |
| Aspect | Full sun/partial shade |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 1.4m |
| Family | Cornaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | purple |
| Flowers From | May, June |
| Colour Fruit | white, blue |
| Fruits When | August, October |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Hardy |
| Planting | Water thoroughly before planting |
| Care | Keep moist in first year |
| Border | Border, Winter attributes |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back to 2.5cm of last years growth |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Honey fungus |
| Maintenance | Keep free from weeds, Mulch, Feed |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abelia engleriana
A deciduous spreading shrub with bright green leaves and funnel-shaped rose-red flowers in summer.
Abutilon ‘Patrick Synge’
Very vigorous evergreen shrub of erect habit. Green leaves with pendent open bowl-shaped red flowers.
Abelia x grandiflora
A semi-evergreen shrub with glossy green leaves and fragrant white flowers tinged with pink.
Abutilon ‘Cannington Carol’ (v)
Beautiful red or orange bell shaped flowers look stunning against the variegated foliage.
Abeliophyllum distichum
A deciduous shrub with dark green leaves turning purple in Autumn. With racemes of small fragrant white pink tinged flowers early spring.
Abutilon vitifolium var. album
A large deciduous shrub with grey-felted stems. Grey-hairy leaves, white saucer shaped flowers on long stalks.
Abutilon ‘Savitzii’
An erect to spreading evergreen shrub with green leaves. Bearing bell-shaped pendent red flowers.
Abutilon pictum ‘Thompsonii’ (v)
Beautiful orange flushed with salmon-pink bell shaped flowers with showy yellow mottled variegated foliage
