Amazon Lily. A very beautiful bulbous plant with heads of up to six daffodil-like pure white flowers with a green centre. Max Height 45m. Max Spread 35cm. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Eucharis x grandiflora
A very beautiful bulbous plant with heads of up to six daffodil-like pure white flowers with a green centre
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Eucharis |
|---|---|
| Species | x grandiflora |
| Varietry | |
| Common Name | Amazon Lily |
| Flower Colour | white, green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 45m |
| Family | Amaryllidaceae |
| Spread | 35cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep just moist in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
