Velvet Plant. A lovely foliage plant with green leaves covered in colourful purple hairs. Max Height 60cm. Max Spread 1m. Flowers January to February. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Gynura aurantiaca ‘Purple Passion’
A lovely foliage plant with green leaves covered in colourful purple hairs
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Gynura |
|---|---|
| Species | aurantiaca |
| Varietry | 'Purple Passion' |
| Common Name | Velvet Plant |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 60cm |
| Family | |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, purple |
| Flowers From | January, February |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Pinch out flowerheads as they appear |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
