Magic Carpet. A pretty variegated foliage plant. An attractive feature of this plant are the pendant runners bearing mini plantlets. Max Height 25cm. Max Spread 25cm. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Saxifraga stolonifera ‘Tricolor’
A pretty variegated foliage plant. An attractive feature of this plant are the pendant runners bearing mini plantlets
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Saxifraga |
|---|---|
| Species | stolonifera |
| Varietry | 'Tricolor' |
| Common Name | Magic Carpet |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 25cm |
| Family | Saxifragaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming, Trailing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, pink, white |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
