Blue-flowered torch. A striking houseplant with unusual flowers and colourful bracts. Decorative grass-like striped foliage
. Max Height 35cm. Max Spread 50cm. Flowers April to May to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Tillandsia lindenii
A striking houseplant with unusual flowers and colourful bracts. Decorative grass-like striped foliage
Category: Houseplants
Description
Additional information
| Generic | Tillandsia |
|---|---|
| Species | lindenii |
| Varietry | |
| Common Name | Blue-flowered torch |
| Flower Colour | pink, blue |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 35cm |
| Family | Bromeliaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, purple |
| Flowers From | April, May, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Mist regularly, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
