Yesterday Today and Tomorrow Plant. A very free flowering houseplant giving a wonderful display of colour.The pansy-like flowers open purple and age to almost white. Max Height 90cm. Max Spread 45cm. Flowers April to August. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C. Harmful if eaten.
Brunfelsia pauciflora
A very free flowering houseplant giving a wonderful display of colour.The pansy-like flowers open purple and age to almost white
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Brunfelsia |
|---|---|
| Species | pauciflora |
| Varietry | |
| Common Name | Yesterday Today and Tomorrow Plant |
| Flower Colour | purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Solanaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Keep just moist in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | Mid spring |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
