Queensland Wattle. Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers. Max Height 1.6m. Max Spread 1.2m. Flowers January to February. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Acacia |
|---|---|
| Species | podalyriifolia |
| Varietry | |
| Common Name | Queensland Wattle |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Semi-evergreen |
| Height | 1.6m |
| Family | Mimosaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | Fast |
| Growth Habit | Bushy, Spreading |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green, silver |
| Flowers From | January, February |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | Protect from frost |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant, Houseplant, Cut flower |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back flowered shoots to encourage new growth |
| Pruning Time | After flowering |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Place outdoors in the summer |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
