Fiery Ginger. A very pretty houseplant with deep yellow or orange ruffled tubular flowers. Max Height 40cm. Max Spread 45cm. Flowers March to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Costus igneus
A very pretty houseplant with deep yellow or orange ruffled tubular flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Costus |
|---|---|
| Species | igneus |
| Varietry | |
| Common Name | Fiery Ginger |
| Flower Colour | yellow, orange |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 40cm |
| Family | Zingiberaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | March, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Cut back in winter |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
