Fiery Ginger. A very pretty houseplant with deep yellow or orange ruffled tubular flowers. Max Height 40cm. Max Spread 45cm. Flowers March to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Costus igneus
A very pretty houseplant with deep yellow or orange ruffled tubular flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Costus |
|---|---|
| Species | igneus |
| Varietry | |
| Common Name | Fiery Ginger |
| Flower Colour | yellow, orange |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 40cm |
| Family | Zingiberaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | March, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Cut back in winter |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
