Torch Cactus. An attractive cactus forming clusters of erect and semi prostrate stems and trumpet shaped white flowers which open at night. Max Height 50cm. Max Spread 40cm. Flowers June to July. Full sun and Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Echinopsis candicans
An attractive cactus forming clusters of erect and semi prostrate stems and trumpet shaped white flowers which open at night
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Echinopsis |
|---|---|
| Species | candicans |
| Varietry | |
| Common Name | Torch Cactus |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Full sun, Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 50cm |
| Family | Cactaceae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Erect, Prostrate |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Water with tepid water, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Slugs and snails |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Place outdoors in the summer |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
