Sea Urchin Cactus. Exceptionally large trumpet shaped flowers provide an outstanding display. Max Height 20cm. Max Spread 10cm. Flowers June to July. Full sun and Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Echinopsis eyriesii
Exceptionally large trumpet shaped flowers provide an outstanding display
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Echinopsis |
|---|---|
| Species | eyriesii |
| Varietry | |
| Common Name | Sea Urchin Cactus |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Full sun, Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Cactaceae |
| Spread | 10cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rounded |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Water with tepid water, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Slugs and snails |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
