Sea Urchin Cactus. Beautiful white trumpet shaped flowers which open at night are bourne over a long period. Long spines. Max Height 20cm. Max Spread 15cm. Flowers April to July. Full sun and Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Echinopsis rhodotricha
Beautiful white trumpet shaped flowers which open at night are bourne over a long period. Long spines
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Echinopsis |
|---|---|
| Species | rhodotricha |
| Varietry | |
| Common Name | Sea Urchin Cactus |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Full sun, Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Cactaceae |
| Spread | 15cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rounded to broadly columnar |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Water with tepid water, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Slugs and snails |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
