Hot Water Plant. Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season. Max Height 25cm. Max Spread 30cm. Flowers June to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Achimenes |
|---|---|
| Species | hybrida |
| Varietry | 'Paul Arnold' |
| Common Name | Hot Water Plant |
| Flower Colour | purple, blue |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 25cm |
| Family | Gesneriaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water with tepid water, Dead head regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Cut back in winter |
| Propagation | Division, Seed |
Related products
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
