An attractive foliage plant with blackish-green foliage with a contrasting paler central band. Max Height 10cm. Max Spread 60cm. Partial shade and Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Elatostema repens
An attractive foliage plant with blackish-green foliage with a contrasting paler central band
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Elatostema |
|---|---|
| Species | repens |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Partial shade, Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 10cm |
| Family | Urticaeae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, black |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Keep just moist in winter, Keep permanently moist, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Division |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
