An attractive foliage plant with dark green leaves purple underneath. Max Height 8cm. Max Spread 40cm. Partial shade and Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Elatostema pulchera
An attractive foliage plant with dark green leaves purple underneath
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Elatostema |
|---|---|
| Species | pulchera |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Partial shade, Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 8cm |
| Family | Urticaeae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, purple |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Keep just moist in winter, Keep permanently moist, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Division |
Related products
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
