Wax Flower. A beautiful flowering climbing plant with white, star shaped waxy flowers with a red spot at the base of each petal. Max Height 2.2m. Max Spread 1m. Flowers June to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Hoya australis
A beautiful flowering climbing plant with white, star shaped waxy flowers with a red spot at the base of each petal
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Hoya |
|---|---|
| Species | australis |
| Varietry | |
| Common Name | Wax Flower |
| Flower Colour | white, red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 2.2m |
| Family | Asclepiadaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | Fast |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Only prune if required to keep shape |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Mealy bugs |
| Maintenance | Requires support, Pot on every 3 to 5 years, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
