Wax Flower. A beautiful flowering climbing plant with white, star shaped waxy flowers with a red spot at the base of each petal. Max Height 2.2m. Max Spread 1m. Flowers June to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Hoya australis
A beautiful flowering climbing plant with white, star shaped waxy flowers with a red spot at the base of each petal
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Hoya |
|---|---|
| Species | australis |
| Varietry | |
| Common Name | Wax Flower |
| Flower Colour | white, red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 2.2m |
| Family | Asclepiadaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | Fast |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Only prune if required to keep shape |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Mealy bugs |
| Maintenance | Requires support, Pot on every 3 to 5 years, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
