An attractive plant with tubular red flowers with a white veined mouth. Max Height 45cm. Max Spread 45cm. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Kohleria eriantha ‘Rongo’
An attractive plant with tubular red flowers with a white veined mouth
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Kohleria |
|---|---|
| Species | eriantha |
| Varietry | 'Rongo' |
| Common Name | |
| Flower Colour | red, white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 45cm |
| Family | Gesneriaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
