A very handsome fern with feathery emerald green deeply divided linear fronds (leaves). Max Height 90cm. Max Spread 90cm. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Nephrolepis exaltata ‘Fluffy Ruffles’
A very handsome fern with feathery emerald green deeply divided linear fronds (leaves)
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Nephrolepis |
|---|---|
| Species | exaltata |
| Varietry | 'Fluffy Ruffles' |
| Common Name | |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Nephrolepidaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale |
| Maintenance | Give a quarter strength foliar feed in the growing season, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
