Golden Boston Fern. A very handsome fern with golden yellow deeply divided linear fronds (leaves). Max Height 90cm. Max Spread 90cm. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Nephrolepis exaltata ‘Golden Boston’
A very handsome fern with golden yellow deeply divided linear fronds (leaves)
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Nephrolepis |
|---|---|
| Species | exaltata |
| Varietry | 'Golden Boston' |
| Common Name | Golden Boston Fern |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Nephrolepidaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | yellow |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale |
| Maintenance | Give a quarter strength foliar feed in the growing season, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
