An attractive foliage plant with glossy, leathery leaves flushed red. Max Height 1.8m. Max Spread 1m. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C. Harmful if eaten/skin and eye irritant.
Philodendron erubescens ‘Burgundy’
An attractive foliage plant with glossy, leathery leaves flushed red
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Philodendron |
|---|---|
| Species | erubescens |
| Varietry | 'Burgundy' |
| Common Name | |
| Flower Colour | purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.8m |
| Family | Araceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Keep just moist in winter, Liquid feed fortnightly during growing season, Provide support |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | Cut back all shoots to encourage replacement growth |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
